» » » داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟
{poster_avatar}

داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟

داوری جشنواره فجر،

 

خوشحال شدیم که داوری ها امسال "شفاف" است و در اتاقی شیشه ای!!! یادمان رفته بود گاهی در اتاق های شیشه ای زشتی ها بیشتر نمود پیدا می کنند...
به نقل سایت رسمی جشنواره، داوری ها به صورت آنلاین بود و داوران با مراجعه به سایت، تک تک (!) اشعار موجود را بررسی و مورد ارزیابی قرار می دادند
حال تصور کنید خود شما قرار باشد بیشتر از چندصد شعر را در کمتر از یکی دو روز خوانده و ارزیابی کنید! در این حال اگر کسی هم از شما دلیل و مدرک نخواهد شرایط مهیاست تا مسیر راحت تری را طی کنید! بله، بررسی اشعار به صورت رندوم...


اگر از نام های تکراری مطرح شده در این دوره نیز بگذریم توجه به نکات زیر قابل توجه است:


1. ماشاالله داوران محترم عزیزتر از جان آنقدر سطح علمی، فنی، تخصصی ،... نزدیک به هم داشتند که در اعلام اسامی ، تفاهم فوق العاده بالای 80 درصد داشتند!
2. جالب است ما در سال های اخیر هیچگونه پیشرفتی در زمینه شعر نداشتیم و تنها پدیده های کشف شده در سال های گذشته بوده اند که توانسته اند تجدید موفقیت نمایند
3. چیزی که برای خود من به شخصه جالب و خارق العاده بود توانایی داوران ارزشمند ایرانی بود که فراتر از لیگ های اروپایی و حتی جام جهانی ظاهر شدند! داورانی که ندیده و نشنیده و نخوانده پی به قدرت و ضعف آثار بردند!


اگر فرض کنیم سیستم فوق هوشمند سایت جشنواره(!)، تعداد کلیک های هر شخص روی اشعار خود را نشمارد تا خدایی نکرده باعث بازارگرمی نشود! (به حق چیزهای نشنیده!) و اگر فرض کنیم که اکثرا کلیک های ثبت شده در هر اثر در نتیجه بازدیدهای صاحب اثر از روی دلتنگی و یا شیفتگی به اشعار خود نبوده است! باز هم با سواد اندک خود قادر به حل این معما نشدم! لطفا شما پیدا کنید پرتقال فروش را!


داوری ها که از 14 اردیبهشت شروع شده بودند تا تاریخ 17 اردیبهشت با اتمام ارزیابی 8 نفر از داوران در بخش سنتی کار خود را ادامه می داد و نکته قابل توجه این بود که آمار بازدید از شعرهای بنده سراپا تقصیر کوچکترین تحرکی از خود نشان نداد!
ناگفته نماند آمار 17 اردیبهشت اشعار بنده با آمار قبل از شروع داوری ها تفاوتی نداشت که از آنجا فهمیدم اشعارم بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و قرار است بدون ارزیابی راهی مرحله بعد شوند!


عکس 1: مربوط به 14 اردیبهشت، شروع داوری ها

داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟

 

 

 

 

 

 

 

 

عکس 2: مربوط به 17 اردیبهشت ، اتمام کار 8 نفر از داوران
داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟

 

 

 

 

 

 

 

 


بعد از مشاهده اعدادی همچون 8 و 6 ، در تعداد بازدیدها دچار شک و تردید شدم که شاید ابدا به اشعار خود سر نزده ام و حقوق معنوی اعداد مذکور رسما و شرعا متعلق به داوران گرانقدر می باشد!
اما از آنجایی که در کل آدم خوش بینی هستیم تصمیم گرفتیم بررسی بیشتری صورت دهیم تا انشالله شک به وجود آمده مرتفع گردد که به آمار جالب تری برخوردیم!


عکس 3 مربوط به اشعار یکی از شرکت کنندگان، 17 اریبهشت، اتمام کار 8 نفر از داوران
داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


و این هم نمونه ای دیگر
عکس 4 مربوط به 17 اردیبهشت اتمام کار 8 نفر از داوران
داوری جشنواره فجر، شفاف یا کدر!؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


از آنجایی که این عکس ها مربوط به 17 اردیبهشت بود و اتمام کار 8 داور، بار دیگر متوجه شدیم که داوران ما از قدرت فوق العاده ای برخوردارند! با یک حساب سرانگشتی یعنی 0.5 بازدید توسط هرداور! آفرین بر داوران و صدآفرین بر استعدادشان...


تذکر ویژه: لازم به ذکر است شاعران مذکور فاقد هرگونه دسترسی به اینترنت بودند و آمارهای نمایش داده شده صرفا توسط داوران عزیز صورت گرفته است!


نکته قابل توجه دیگر این بود که تعدادی از داوران عزیز در فرصتی کمتر از 24 ساعت (یعنی همان 14 اردبیهشت) توانستند با سرعات سرسام آوری بیش از چندصد شعر را بررسی کرده و اسامی برگزیدگان را اعلام نمایند!


ناگفته نماند اشعار بنده حقیر نهایت در روز آخر داوری ها مورد توجه آخرین داور مرحله مقدماتی قرار گرفت و توانست به مرحله دوم راه پیدا نماید. و باز هم ناگفته نماند تنها داوری که حداقل 5 روز وقت برای ارزشیابی شعرها گذاشت داور دهم بود که جا دارد از ایشان تشکر و قدردانی گردد (البته نه برای اینکه اشعار بنده رو انتخاب کردند! بلکه از این جهت که لااقل برای اشعار ارسال شده ارزش قائل شدند)
و در نهایت با نگاهی اجمالی به لیست نامزدهای بخش رقابتی(با احترام به تک تک نامزدها) بار دیگر شاهد حضور نام هایی آشنا و صاحب عناوین قبلی در لیست نهایی بودیم که چندان با شعارهای جشنواره همخوانی نداشت!


و در پایان با تمام ادعاهای موجود مبنی بر شفافیت جشنواره ، مشخص نشد که ملاک داوری ها، آیتم های مدنظر داوران برای انتخاب آثار و... بر چه مبنایی استوار بود!

 

نکته اخلاقی:
به یاد فروغ که خدایش بیامرزد: تنها اسامی است که در ذهن می ماند!

 

 

توسط: محمد نجفی نوکاشتی | در تاریخ: (2-03-1393, 13:56)
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

dev-iconبرترین ها
vote-iconآخرین کاربران
vote-iconآمار سایت
+0  
مطالب: 858
+0  
نظرات: 2853
+0  
کاربران: 233

مدیران کل: 1
مدیران سایت: 1
اعضای ویژه: 4
انتظار تایید: 1
کاربران: 225

آمار کاربران:
امروز: 0
دیروز: 0
این هفته: 0
این ماه: 0

مجموع آنلاین ها : 2
0   1   1
crawl Bot
vote-iconشماره پیامک سایت

شماره پیامک سایت
2220 6000 20 5000
تبلیغات